Átfogó program kidolgozásába kezdett a ma már minden ötödik embert érintő különféle mentális zavarok megelőzésére a Magyar Pszichiátriai Társaság. Az egészségügyi tárca megbízásából indult nagyszabású munkába betegszervezetek, különféle civil szerveződések szakértőit is bevonják.
Azért irányul most a témára fokozott figyelem, mert a népegészségügyet egyre inkább fenyegetik a pszichés jellegű betegségek. A felgyorsult élet, az eladósodás és egy sor más tényező összhatásaként ugyanis egyre nagyobb a lelki megterhelés. A kialakuló mentális zavarok a betegen túl közvetlen környezetének és az egész társadalomnak is állandó gondot okoznak, az ezekkel járó költségek pedig évente súlyos milliárdokat emésztenek fel – mondta Lehóczky Pál pszichiáter, a társaság elnöke.
Az, hogy a hivatalos szervek felismerték, szükség van egy megelőzési programra, már önmagában örvendetes szemléletváltozást jelent, hiszen a mentális eredetű betegségek megítélését évszázadokon át – és gyakran még ma is – előítéletek befolyásolták. Az egészségügyön belül a pénzek elosztásánál a pszichiátria mindezidáig mostohagyerek volt – mutatott rá az orvos-pszichiáter.
A mindennapokban lépten-nyomon szembesülni olyan különféle mentális zavarokkal, amelyek már kezelést igényelnének. Különösen sok a szorongó, depresszióra hajlamos ember – emelte ki Lehóczky Pál, aki szerint a jelenség gyökere a modern életben keresendő. Az emberekre zúduló rengeteg információ eleve feszültséget okoz. Túlélési reflexként igyekszünk szelektálni: lényegében ilyenkor agyunkat a számítógép keresőprogramjához hasonlóan működtetjük, ami csak bizonyos kulcsszavakra reagál. A magyar emberbe – történelmi okokból, a társadalom állapotából adódóan – eleve “betáplált”, úgynevezett “tanult reménytelenség” következtében gyakran csak negatív információkat “kérünk le”, ami azt a torzképet közvetíti, hogy rossz világban élünk. “E hibás szemléletből táplálkozik az általános rossz közérzet, a panaszok áradata, ami könnyen például depressziót idézhet elő” – magyarázta Lehóczky Pál.
A mentális egészség megőrzését elősegítő, készülő program nem csupán az egészségügy számára javasol megoldásokat, hanem olyan más területeket is érint, mint az oktatás, a szociális ellátás, a foglalkoztatás. A koncepcióban például szerepel majd az a javaslat, hogy a fitneszcentrumokban a test mellett a lélek megerősítésére is lehetőség legyen különféle személyiségfejlesztő foglalkozások keretében.
Az átfogó koncepciót elkészülte után, a politikai döntéshozók kapják majd meg, hogy a törvényalkotásnál minél körültekintőbben mérlegelhessenek. Egy európai uniós felmérés szerint ugyanis például a munkanélküli segély akár egy százalékos csökkentése az öngyilkosságok számának megugrását vonja magával – magyarázta Lehóczky Pál.
A mai világban uralkodó bizonytalanság, a kiszámíthatatlan jövőtől való félelem leküzdésére a társas kapcsolatoknak, főként a családnak kiemelt jelentősége van. A tapasztalat szerint például az egyedülálló idős emberek a nyugdíjnál is fontosabbnak tartják a közösséget. Ezért a program kitér az idős-gondozás kérdéseire is, ami az életminőség javításához adhat további szempontokat – hangsúlyozta Lehóczky Pál.
Szerző: MTI
Bár ez év harmadik hónapjában jelent meg ez a cikk, valahogy megragadt, hiszen egy konkrét célt is akkor tudunk körülírni, elérni és rálátni, ha tágabb szemszögből, több síkúan is meg tudjuk világítani. Jelen pillanatban, ez az átfogó program, amit az egészségügyi tárca indított el, úgy gondoljuk, hogy támogatásra méltó. Szóval szerencsés volna, ha valódi tudományosan is visszaigazolható vizsgálati módszerek is születnének. Ez úgy történhet meg, ha objektív mérési adatok támasztanák alá a felmérést és ezek szempontként is szerepeljenek a probléma megoldásának folyamatában. Azt tudjuk, hogy szubjektív és objektív vizsgálati programok között, nem is kicsi a különbség a végeredmények tekintetében. Hogy objektív eredményeket is tudjon produkálni a tárca által kiirt program, igény esetén technológiai segítséget is nyújtunk. Nem is tudom hány éve már, hogy az EU papíron támogatja a társadalom minőségének javítását.
Talán valami változik lassan. A következő cikkben Lehóczky úrral készített riportot teszünk közzé, amiben a Magyar Pszichiátriai Társaság elnöke is többsíkú szempontok szükségességét ecseteli.
Murzsicz András