Magyarországon egy fiatal elvégzi iskoláit. Belépőt szerez valamilyen szakmai közösségbe, ahol gyakorlatot szerez. Erre építve szeretne előrejutni, hogy javíthasson az életminőségén. Rövid időn belül tudatosul benne, hogy váltania kell. Magyarországon nincs szakmai karrier. Vezetővé kell válnia, mert csak így szerezhet társadalmi elismerést, kapcsolatokat, többletjövedelmet. Egy idő múlva profi szakember lesz. Főnökei elismerik a munkáját, számítanak rá, és vezetőt csinálnak belőle. Operatív szinten. A szakmát ismeri, az emberekkel meg majd elboldogul. Mindenki elégedett. Csak később derül ki, hogy mégsem olyan egyszerű a feladat. Váratlanul egy új konfliktusmező alakul ki körötte. Lehet, hogy más is számított az előléptetésre.
Előfordulhat, hogy a csoportjában szakmailag felkészültebbek is vannak. Ráadásul más a feelingje egyenlők között egyenlőként dolgozni, mint másokat vezetni, irányítani.
Magyarországon félresiklott a vezetői felkészítés rendje. Nagyjából 25 évet dolgoztam ezen a területen, OKJ-s képzésektől kezdve főiskolai, egyetemi oktatáson keresztül doktori iskoláig. A tananyag struktúrája szinte mindenhol hasonló, legfeljebb az oldalszáma változik. Elmélet elmélet hátán, érdekes, de használhatatlan gyakorlattal, szakirányú végzettség nélküli oktatókkal. Vak vezet világtalant. A szervezeti vezetés témakörében sok olyat oktatnak, amihez a leendő vezetőknek semmi köze nem lesz. (viszont könnyen tanítható)
A „pályakezdők” számára, személyes vezetésre, leadership oktatására, és tréningezésére lenne szükség. A szervezet egy élő organizmus, amit az alap, és magasabb rendű érzelmek mozgatnak. A két érzelemcsoport a szervezeti kultúrában válik egységes egésszé, és így lesz a szervezeteknek jól dokumentálható „személyisége.” Az egyén, és a vezető – érzelmein keresztül szabályozott kapcsolatokat alakít ki környezetével. Mondhatjuk erre, hogy ez a lényege érzelmi-, és a szociális intelligenciának is. Ez az, ami meg sem jelenik a képzés egyik szintjén sem.
A hiátus azért is gond, mert a problémamegoldásnak két oldala van. Az egyiken az intelligencia, a tanult dolgok, és hozzá kapcsolódó gyakorlat találhatók, – leendő vezetőnk ezen a területen rendelkezik professzionális ismeretekkel, és gyakorlattal, – míg a másikon az érzelmek találhatók, melyek között az Érzelmi Intelligencia, teremt kapcsolatot.
Bár nehéz elfogadni, – mert ehhez kapcsolódó ismeretekkel nem rendelkezik szinte senki sem, – intelligenciánkat is érzelmi programok szabályozzák. Érzelmek nélkül nem működik semmi sem. Ezek jelein keresztül van lehetőség mások szándékainak a felismerésére, – mert minden érzelemnek oka van, és adott szituációban az érzelmek jelei utalnak ezekre. E nélkül nincs vezetői hatalom, nincs befolyásolás, nincs szituációhoz történő alkalmazkodás. Ahol nem számolnak az érzelmi hatásokkal, ott ér véget a fejlődés. Megszakad az evolúció. Mármint az alkalmazkodás. Ez ugyanis nem csak emberi, hanem társadalmi, szervezeti képződmény is. Friss vezetőnk meglehetősen tudatlan ezen a területen. Itt mindenki a maga kárára, és ártalmára a gyakorlatban sajátítja el a tudományát. Vagy megbukik.
Ismerős történet?
Álmatlan éjszakán magadban beszélsz. Valakit szeretnél meggyőzni, akivel szemben nincs igazad, és ezt mindenki tudja. Veszítettél. Magad is tudod, és ez erősen gyötri a lelked. Frusztrált vagy, és nem tudod mi a teendő. Lehet, – hogy bűntudatod van?
Más oka is lehet a nyugtalanságodnak. Előfordulhat, hogy túl gyorsan kell döntened, és még érlelni kéne a részleteken. A Harvard etika professzora Joseph Badaracco szerint minden vezető hasonló gondban van, ha a döntéseinek nagy tétje.
Előérzetük, lelkiismeretük előre jelez valamit.
Lehet, hogy ok nélkül, de ezt akkor ott nem tudják. Ilyen szituációt élhetünk át akkor is, ha két jó közül kell a legjobb megoldást kiválasztanod. A problémát csak tetézi, ha nincs jó megoldás. Csak rossz, és még rosszabb. Minden döntésnek van egy morális, etikai oldala. A mostani esetben is igyekeztél mindent végig gondolni. Mégis nehéz a döntés. A híres UCL kosárlabda tréner John Wooden egyszer azt mondta, hogy a „legpuhább párna a tiszta lelkiismeret”. Vasárnap este van, és képtelen vagy aludni. Lehet, hogy valami gond van a lelkiismereteddel?
Üzletemberek, és profi vezetők sokat tudnak beszélni érzelmekkel telített szituációkról. Az érzelmekben hatalmas erők vannak, és állandó kísérői életünknek. A harag, a félelem, az undor, a megvetés, a szomorúság, a meglepetés, és az öröm, és ezek variációi mind jelen vannak a munkahelyen, és magánéletünkben is. Élettereink szorosan kapcsolóidnak egymáshoz, és érzelmeinket egyik területről visszük magunkkal a másikra. Sokszor emiatt nem tudunk aludni. Jól látszik rajtunk az is, amikor munkaidőnk kezdetére nem tudunk megszabadulni életünk válsághelyzeteitől. De hasonló módon visszük haza a munkahelyi gondokat is.
Emlékeznünk kell arra, amikor szerelmesek voltunk, úgy éreztük, hogy a boldogság csúcsán vagyunk. A boldogság, az öröm gyógyszer számos betegségre. De azt is tudjuk, hogy a negatív érzelmek képesek víz alá nyomni a fejünket. A félelem összeszorítja szívünket, és a többi is stresszt, aggodalmat okoz. Olyan ez, mint a méreg. Válásunk érzelmi hatásai megjelenhetnek munkahelyünkön is. A félelem, a bűntudat rontja problémamegoldási képességeinket. A bennünk onnan felgyülemlő harag, szomorúság, félelem csökkenti munkahelyi teljesítményünket is. Ha ezeknek munkahelyi következményei is lesznek, nagyon mélyre merülhetünk problémáink ingoványában. Az így felszabaduló érzelmek olyan emlékeket is felszínre hozhatnak, amelyektől már azt hittük sikerült megszabadulni. Ezek az érzelmi rohamok bénulást, bizonytalanságot, visszavonulást, menekülést és kritikus esetekben döntésképtelenséget is okozhatnak. Az érzelmek képesek romba dönteni a legerősebb személyiségek lelkivilágát is. Az így kialakult helyzetben nem az érzelmek erőssége, hanem összetettség fogja romba dönteni a szituációkhoz történő alkalmazkodásunk esélyeit. Vezetőknek ilyen esetekbe romlik az elemző, meggyőző képességük, nehezen döntenek, mert valami mindig eltereli a figyelmüket.
Vasárnap éjszaka van, és nem tudsz aludni. Forogsz, izzadsz, dobálod magad. A lepedőd is összegyűrted. Utálod az ilyen éjszakákat. Felborította a nyugalmad a holnapi megbeszélés. Már érzed, hogy rád haragudni fognak. A főnökség kiszámolt mindent, hogy a tervezett elbocsátásokkal mennyit tudnak megtakarítani. Takarékoskodnunk kell bérköltséggel. Hiába tiltakoztál, magadra maradtál a főnök javaslataival, és most ki kell kirúgni embereket. Hiába védted őket, mert ők a legjobb csapat, akikkel valaha dolgoztál. Magadat csak nem rúgathatod ki. Mit tegyél? Aludnod kéne. Úgy gondolod, hogy ettől kezdve ellenségnek fognak tartani a munkatársaid.
Zsákutcában vagy. Falak két oldalról. Nem tudod, hogy mit válassz, merre fordulj, ha elágazáshoz érsz. Onnantól kezdve érzelmi labirintusban fogod keresni a kiutat.
Főnök vagy?
Ha Te vagy a főnök, jelentős felelősséged lesz a szervezeti elvárások megvalósulásában, valamilyen speciális termék, szolgáltatás létrehozásában és a munkatársak motiválásában. Azt hiszed, hogy korlátlan hatalmad van, amit a szervezeti keretek közé kell illesztened.
Te mutatsz irányt, te támogatod mások törekvéseit, és azt hiszed, hogy mindenkit helyes irányba vezetsz. Másokkal hasonló módon viszonyulsz információkhoz, amit személyre szabottan adsz tovább, mert többet tudsz munkatársaidról, mint bárki más, és ez sokkal több, mint amit tanultál. Ezzel együtt óvatos vagy. Nem osztasz meg minden információt, megőrzöd a szervezeti titkokat, és vigyázol arra, hogy tartásod is legyen.
Vezetőid, munkatársaid, beosztottaid bíznak abban, hogy jól vezeted azt a csoportodat. Ha Te vagy az első számú vezető, akkor bírod a tulajdonosok bizalmát is. Ez olyan felelősség, amivel élni kell. Környezeted elvár Tőled egy magatartást, és ők is úgy viselkednek, ahogy Te irányítod őket. Minden rezdülésedre vigyáznod kell. A környezet, és a média kíméletlen, ha funkciódhoz nem illő érzelmeket mutatsz. Erőt kell mutatnod. Akkor is, ha nehéz. Arcod belső életed hű tükre. Meg kell tanulnod szabályozni, és az adott szituációhoz illeszteni érzelemkifejezésedet. Érzelmed tartalmában, és érzelem erejében egyaránt. Helyes, vagy nem, örüljünk-e neki vagy nem, a vezetőnek szervezetük elvárásai szerint kell élniük. Már csak azért is, mert a beosztottak mindig valamilyen okot keresnek aktuális viselkedésedre. Nem tévesztheted meg őket. Ez a legnagyobb kihívás a magánéleteddel szemben is. Szükséged van egy támogató partnerre. Tudjuk! Minden sikeres férfi mögött ott áll egy nő. Ez így kicsit hím-soviniszta áthallású, de amikor ez s szólás született, akkor kevés volt a női vezetők száma. A mai világban tény: a sikeres nők mögött is kell lennie egy férfinak. Mit ne mondjak: családnak.
A vezető is ember
Maddock és Fulton a „Motiváció, érzelmek, és leadership” című könyvükben így írnak erről. „a leader egy másik személyiség. Fel kell venniük a másságot akkor is, ha nincs hozzá kedvük. A mindenkori szervezeti szerepük szerint kell élniük. Egyszerre kell jónak, és rossznak lenniük. Ha rosszul mennek a dolgok, akkor vissza kell térni a jó öreg módszerekhez: harag, önzés, irracionalizmus is „belefér” a magatartás készletükbe. A leaderek esetenként „természetellenes” útra is kényszerülnek, mert nehezen teljesíthető elvárásokat fogalmaznak meg, dirigálnak, kinyilatkoztatnak, amivel meghökkentenek másokat. Nem ezt szokták. A beosztottak a nyugalmat szeretik. Ilyenkor két reakció várható; – vagy elfogadják, és azt mondják. – Igen ilyen egy igazi leader, vagy elutasítják, mert csalódtak benne. Az élet, és az eredmények majd igazolják az ilyen irracionális stílust, de mindig csak utólag, és nagy ellenállás esetén. Egykor kutatásokat végeztem a szervezeti ellenállás témakörében. El sem hiszi senki, hogy milyen variábilis lehet a folyamat.
Tény, hogy a leader is ember. Számos más szerepet is betölt. Lehet szülő, barát, házastárs, partner, – aki együtt érez, vagy elutasít. Vannak ideái, értékei, hite, politikai választása, erkölcse. Pontosan olyan esendő ember, mint mások. Szakember, aki tudja magáról, hogy felkészült, van elegendő gyakorlata beosztásának az ellátásához. Egyet nem tud. Nem figyelmeztették várható munkája érzelmi nehézségeiről. Ezek kezelésére, megoldására sehol, egy iskolában sem készítették fel. Ezért egyáltalán nem biztos, hogy változások esetén, – amikor intenzív érzelmi kihívásokkal áll szemben, – megtalálja az egyensúlyt.
Szembe találja magát döntései érzelmi terheivel, és eljön az a pillanat is, amikor ütközni fog, mert ütköznie kell beosztottaival, főnökeivel, a tulajdonosokkal, és családjával is. Keveset tud az érzelmekről, kezelésükről, megküzdési stratégiákról, és magára marad. Egy ilyen szituáció akkor is felmerülhet, ha valakit előléptetsz, leváltasz, megjutalmazol, esetleg megbüntetsz. Mindig lesznek, akik ezt másként oldották volna meg, mert minden szituációnak vannak nyertesei, és vesztesei is. A legnagyobb kihívást a baráti kör kezelése jelenti. Ők mindig többet várnak tőled. Maguknak. Ezt a vágyukat nehéz kielégíteni úgy, hogy többség ne mutatná ki ellenérzését. A vezetők nagy részét úgy is jellemzik, mint akiknek magányosan kell megküzdeniük a kihívásokkal. De ott vannak az Érted aggódók. A közeli hozzátartozók, akik szerint két végén égeted a gyertyát. Nehéz megértetni velük, hogy ez a munkád velejárója. Erős érzelmeid adnak erőt a munkádhoz.
Elkötelezettség nélkül a romlik a teljesítményed.
Tényleg. Hogy is születik a kiégés, a korai elhasználódás, az érzelmi leépülés, a motiváltság elvesztés? – HÁT így.
A vezetői tapasztalatok megszerzésének útja
Iskola, oktatás, felkészítés hiányában a leaderi tapasztalatok nagy része érzelmi megrázkódtatásokból rakódik össze. Senki sem immunis ellene. A vezetők szervezeti érdekeket, célokat képviselnek. Olyan ügyeket, döntéseket is fel kell vállalniuk, melyek ritkán találkoznak a munkatársi érdekekkel.
Alkalmanként választaniuk kell a szervezet és a munkatársak között. – Ők a szervezetet választják.
Az ilyen helyzeteket stressz, és belső feszültség kíséri. A legjobbak legyőzik önmagukat is, miközben új fejlődési pályára állnak. Meglévő tudásuk, intelligenciájuk érzelmi tapasztalatokkal gazdagodik.
Így fejlődik az érzelmi intelligenciájuk. Lehetne spórolni a fájdalommal, de erre még nincs felkészülve az oktatási rendszer.
Lee Iacocca, a világ egyik legismertebb menedzsere és nem tagadta soha, hogy a Chryslernél megtapasztalta a földi poklot is. Később az egekig magasztalták. Reorganizálta, és új fejlődési pályára állította szervezetét. Úgy gondolta, hogy az áldozatoknak ára van. A családja mindenben támogatta, és erős hátországot biztosított számára. Munkája közben megtapasztalta az élet sötét oldalait. „Megvágtuk a költségeket, elbocsátottunk embereket, és mindez hasonló volt egy háborúhoz. Szenvedés volt. Az embereknek áldozatokat kellett hozni. Kivették a gyerekeiket a kollégiumokból, mert nem volt elég pénzük az iskolára, mások alkohollal kompenzáltak, és de sok volt a válás is. Óriási ára volt annak, hogy helyreállítottuk a céget.”
Folyt köv.
Dr. Pintér István